PLANET PURE Organic Soapnuts, 50 washes (250 g)

Untreated soap nut shells

€ 4,99

(€ 19,96 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 washes

Only 6 items in stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use

Frequently bought together with PLANET PURE Stain Remover - Orange, 100 ml

PLANET PURE Organic Soapnuts, 50 washes (250 g) € 4,99 (€ 19,96 / kg)
PLANET PURE Stain Remover - Orange, 100 ml € 2,79 (€ 27,90 / l)
Total price: € 7,78
Description

These soap nuts contain everything you need for beautifully clean laundry. They are a pure, untreated natural product. The shells of the soap nuts contain saponins, which dissolve in warm water and clean your laundry while leaving fabrics feeling soft.

Directions for use for approx. 3-4 kg load of laundry:

  • Place 6-7 half shells in the enclosed fabric pouch, close it tightly and put it in the drum with the laundry.
  • The shells can be reused when washing at temperatures between 30°C - 40°C.
  • Dispose of the used shells in the organic waste bin or compost.
  • The soapnuts are suitable for all types of laundry, including wool, linen and silk.
  • For whites, it is recommended to add a bleaching additive.
Item no.: XBO-PP-WN506
Content: 250 g
EAN: 9120001468782
Manufacturer No.: WN506
Brand: PLANET PURE
Product Features: Vegan, Not tested on animals , Fragrance-free, Free from artificial additives, Hypoallergenic, Compostable
Province : Vorarlberg
Seal of Approval & Certificates: V-Label vegan
Ingredients

100 % Soap nuts

Legal information
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PLANET PURE Organic Soapnuts

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder