STAUD‘S Raspberry Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

Sunny selection of berries

€ 6,89

(€ 27,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Raspberry-sweet & fine
  • Rewards berry fans
  • Grown in the Weinviertel region

Frequently bought together with Feldbacher Classic Rusk, 210 g

STAUD‘S Raspberry Fruit Spread - Limited Edition, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
Feldbacher Classic Rusk, 210 g € 2,79 (€ 13,29 / kg)
Total price: € 9,68
Description

Ripe raspberries are the tender rewards of summer - this limited edition creation fulfills every expectation of true berry fans. It comes in a practical screw cap glass jar, 250 grams. Grown in the Ried Marienthal / Weinviertel region.

Note: All fruits in this limited series were grown in Austria, for example in the Wachau or Styria. The availability is therefore limited - elegant, fresh and regional!

Item no.: XPI-STD-250100
Content: 250 g
EAN: 9008400307683
Manufacturer No.: 250100
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Once opened, keep refrigerated and consume within a few days
Taste: fruity-sweet
Ingredients

70 % Raspberries, Sugar, Pectin[1], Lemon juice concentrate

  1. gelling agent

Made from 70 g of fruit per 100 g.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 678 / 162 kJ / kcal
Fat 0,8 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 35 g
  from Sugar 35 g
Protein 1,1 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Raspberry Fruit Spread - Limited Edition

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder