STAUD‘S Reine Frucht - Apricot Spread, 250 g

Fruit spread with 60% apricots

€ 6,29

(€ 25,16 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Exceptionally fruity
  • Sweetened with apple fructose
  • Refined with lemon juice concentrate

Frequently bought together with STAUD‘S Finely Strained Apricot - Reduced Sugar, 200 g

STAUD‘S Reine Frucht - Apricot Spread, 250 g € 6,29 (€ 25,16 / kg)
STAUD‘S Finely Strained Apricot - Reduced Sugar, 200 g € 4,19 (€ 20,95 / kg)
Total price: € 10,48
Description
Item no.: XPI-STD-280001
Content: 250 g
EAN: 90084607
Manufacturer No.: 280001
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Refrigerate after opening
Ingredients

60 % Apricots, Apple fructose, Apple juice concentrate, Gelling agent (Pectin), Lemon juice concentrate, Antioxidant (Ascorbic acid)

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 749 / 179 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 40 g
Protein 0,8 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Reine Frucht - Apricot Spread

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder