Zotter Schokoladen Organic Wild Berries with Vanilla, 70 g

Mountain Milk Chocolate filled with wild berries & vanilla

€ 4,39

(€ 62,71 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to € 4,90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Hand-scooped
  • With real vanilla
  • Fruity

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Tiramisu, 70 g

Zotter Schokoladen Organic Wild Berries with Vanilla, 70 g € 4,39 (€ 62,71 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Tiramisu, 70 g € 4,39 (€ 62,71 / kg)
Total price: € 8,78
Description

About the chocolate:

  • Mountain Milk Chocolate filled with wild berries and vanilla. The very idea of a fruity filling consisting of strawberries, blueberries and raspberries with genuine vanilla under a milk chocolate couverture. Top fruit chocolate!

Coating:

  • 50% dark mountain milk chocolate
Item no.: XPI-ZSM-16278
Content: 70 g
EAN: 9006403024774
Manufacturer No.: 16278
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Organic
Province : Styria
Traces of: C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Cane sugar[2], Cocoa butter[2], Cocoa paste[2], Whole milk powder[1], Whole milk[1], Skim milk powder[1], Honey[1], Rice syrup[1], Strawberries[1], Blueberries[1], Dried raspberries[1], Almonds[1], Cranberry Concentrate[1], Blackcurrant juice concentrate[1], Dried Strawberries[1], Dried currants[1], Dried blueberries[1], Sweet whey powder[1], Whole cane sugar[2], soy lecithin[3], Vanilla bean powder[1], Rock salt, Lemon Fruit Powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1], Sugar[1]), Cinnamon[1], Rose petals[1], 50 % minimum cocoa content (in the dark mountain milk chocolate *)

  1. from controlled organic agriculture
  2. from fair trade, fair trade content in total: 100% / from controlled organic agriculture
  3. Emulsifier / from controlled organic agriculture

May contain traces of nuts of all kinds, peanuts, eggs and sesame seeds.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2085 / 498 kJ / kcal
Fat 32 g
  from Saturated fatty acids 19 g
Carbohydrates 44 g
  from Sugar 40 g
Protein 6 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Wild Berries with Vanilla

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
2 (50%)
4 stars
2 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder