Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year, 140 g

Wonderful as a gift or a treat for yourself

€ 11,99

(€ 85,64 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

Only 4 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Sunday at 23:59.

Features & Advantages

  • Two hand-scooped chocolates
  • Alcohol-free
  • Festive gift box

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year, 140 g € 11,99 (€ 85,64 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g € 6,79 (€ 67,90 / kg)
Total price: € 18,78
Description

Two sweet treats for the holidays. The Merry Christmas bar enchants the palate with heavenly cinnamon nougat and marzipan. Send off the old year in style with Lucky Charm - tenderly melting chocolate with a milk chocolate mousse filling.

Contents: 2 bars of 70 g each

  • Merry Christmas: Spiced Marzipan on Cinnamon Nougat (hand-scooped)
  • Lucky Charm: Milk Chocolate Mousse (hand-scooped)

Package size (WxHxD): 15.5 x 14 x 1.7 cm

Item no.: XPI-ZSM-22425
Content: 140 g
EAN: 9006403073956
Manufacturer No.: 22425
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Gluten-free, Alcohol-free
Storage Instructions: Store cool & dry
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

A Sweet Thank You

Raw cane sugar[1], 14 % Dried apples[2], Cocoa butter[1], Cocoa paste[1], 11 % Apple Juice[2], Whole milk powder[2], Invert Sugar Syrup[2], 4 % Honey[2], Skim milk powder[2], Hazelnuts [2], Lingonberries[2], Glucose syrup[2], 0,5 % Cinnamon[2], Sweet whey powder[2], Whole cane sugar[1], emulsifierE[2] (Soy lecithin), Vanilla bean powder[1], Rock salt, 50 % Min. cocoa content in the dark milk chocolate[2]

  1. from fair trade, fair trade content in total: 48% / from controlled organic agriculture
  2. from organic agriculture

Raw cane sugar[1], 21 % Hazelnuts [2], Cocoa paste[1], Cocoa butter[1], Whole milk powder[2], 6 % Almonds[2], 6 % Cashews[1], Butter[2], Skim milk powder[2], emulsifier: sunflower lecithin[2] (Soy[2]), Whole cane sugar[1], Rock salt, Vanilla bean powder[1], Cinnamon[2], Cardamom (Elettaria cardamomum)[2], Star anise[2]

  1. From fair trade, total fair trade content: 65% / from certified organic agriculture
  2. from controlled organic agriculture
Nutritional Information

A Sweet Thank You

Nutritional Information per 100 g
Calories 1955 / 467 kJ / kcal
Fat 25 g
  from Saturated fatty acids 14 g
Carbohydrates 52 g
  from Sugar 47 g
Protein 5,5 g
Salt 0,17 g
Nutritional Information per 100 g
Calories 2458 / 587 kJ / kcal
Fat 44 g
  from Saturated fatty acids 17 g
Carbohydrates 38 g
  from Sugar 33 g
Protein 10 g
Salt 0,14 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder