botania Swiss Pine Oil Premium, 10 ml

Resinous & woody

€ 8,99

(€ 899,00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 ml

In stock from October 13

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Manufactured with care
  • 100% natural essential oil
  • Versatile in use

Frequently bought together with botania Winter Magic Fragrance Blend Premium, 10 ml

botania Swiss Pine Oil Premium, 10 ml € 8,99 (€ 899,00 / l)
botania Winter Magic Fragrance Blend Premium, 10 ml € 9,99 (€ 999,00 / l)
Total price: € 18,98
Description

This essential oil is rich in woody and resinous notes and meets the highest quality standards. It is carefully extracted by steam distilling the Swiss pine branches.

Application:

  • Fragrance lamp: 2 - 5 drops with a small amount of water.
  • Fragrance stone: Sprinkle 2 - 5 drops on an aroma stone.
  • Diffuser: Place 2 - 5 drops into a diffuser according to manufacturer instructions.
  • Sauna: Add 5 - 10 drops into the sauna bucket.
Item no.: XEC-BOT-2019011
Content: 10 ml
EAN: 9120109520221
Manufacturer No.: 2019011
Brand: botania
Province : Salzburg
Ingredients

aeth. pini cembrae

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS08
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS09

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P273 - Avoid release to the environment.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P331 - Do NOT induce vomiting.
  • P302+P352 - IF ON SKIN: Wash with plenty of water.
  • P303+P361+P353 - IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water [or shower].
  • P301+P310 - If swallowed: Contact the nearest poison control centre or doctor immediately.
  • P370+P378 - In case of fire, extinguish with: CO2, power or foam extinguishers. Do not use water!
  • P403+P235 - Store in a well-ventilated place. Keep cool.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H226 - Flammable liquid and vapour
  • H304 - May be fatal if swallowed and enters airways
  • H315 - Causes skin irritation
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
  • H319 - Causes serious eye irritation
  • H411 - Toxic to aquatic life with long lasting effects
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: botania GmbH, Markt 54/2, 5360, St. Wolfgang im Salzkammergut, Austria, hello@botania.at, www.botania.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for botania Swiss Pine Oil Premium

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder