Tiroler Kräuterhof Gentle Fruit Tea, 75 g

The perfect in-between tea

€ 10,89

(€ 145,20 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 g

Only 1 item in stock

Delivery by Saturday, 03 October if you order by Thursday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pleasant aroma
  • Rich in vitamin C
  • Alkaline blend

Frequently bought together with Tiroler Kräuterhof Organic Good Morning Fruit Tea, 100 g

Tiroler Kräuterhof Gentle Fruit Tea, 75 g € 10,89 (€ 145,20 / kg)
Tiroler Kräuterhof Organic Good Morning Fruit Tea, 100 g € 11,89 (€ 118,90 / kg)
Total price: € 22,78
Description

The alkaline fruit tea blend has a natural and pleasant flavour. Apple pieces, blackberry and blackcurrants provide the body with vitamin C and ensure moments of relaxation for increased well-being.

Item no.: XEC-TKH-9120048256144
Content: 75 g
EAN: 9120048256144
Manufacturer No.: TE-FT-0006
Brand: Tiroler Kräuterhof
Product Features: Vegan
Province : Tyrol
Taste: fresh, fruity
Ingredients

Apple pieces, Beetroot, Currants, Blackberries, Redcurrant, Natural citric acid, Vitamin C, Magnesiumcarbonat, Aroma

Legal information
Responsible food business operator: Tiroler Kräuterhof, Dorfstraße 13, 6212, Eben am Achensee, Austria, info@tiroler-naturkosmetik.com, www.tiroler-kraeuterhof.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tiroler Kräuterhof Gentle Fruit Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder