Die Seiferei Home Fragrance - Christmas, Large, 200 ml

The perfect scent for Christmas

€ 49,99

(€ 249,95 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 7 items in stock

Free delivery until Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59 .

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For the Advent season
  • Fragrance lasts for up to 2 months
  • Made in Austria

Frequently bought together with Die Seiferei Coquette Home Perfume, 50 ml

Die Seiferei Home Fragrance - Christmas, Large, 200 ml € 49,99 (€ 249,95 / l)
Die Seiferei Coquette Home Perfume, 50 ml € 15,99 (€ 319,80 / l)
Total price: € 65,98
Description

A fitting home fragrance for the most festive time of the year: orangy, spicy and bright.

Tip: Do not use all 15 rattan sticks included at once to prolong the enjoyment of your home fragrance.

Please note:

  • Avoid contact with the skin and the eyes.
  • Keep away from children and pets.
  • Not suitable for oral consumption.
Item no.: SEI-00014
Content: 200 ml
Manufacturer No.: 106
Brand: Die Seiferei
Product Features: Reduced Plastic
Province : Lower Austria
General Information : Duration of fragrance: approx. 2-4 months. Note: Factors such as room temperature, movement in the room and humidity can affect the longevity of fragrance.
Ingredients (INCI)

Limonene, Eugenol, Linalool, Citral

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P302+P352 - IF ON SKIN: Wash with plenty of water.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P333+P313 - If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H226 - Flammable liquid and vapour
  • H315 - Causes skin irritation
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
  • H319 - Causes serious eye irritation

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Die Seiferei Home Fragrance - Christmas, Large

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder